WESPRZYJ NAS

Pałac Kopice

Pałac w Kopicach to jedna z najwspanialszych XIX-wiecznych rezydencji w Polsce wyglądem przypominającą bajkową budowlę otoczoną parkiem. Jego historia związana jest z niezwykłą historią rodziny, która przyczyniła się do jego powstania – wiąże się z osobami Joanny i Ulricha Schaffgotschów, którzy mieli duży wpływ na śląski przemysł i jakość życia mieszkańców tego regionu. Historia Joanny to opowieść o dziewczynce z ubogiej śląskiej rodziny przygarniętej przez wówczas największego śląskiego przedsiębiorcę Karola Godullę – jednego z najbogatszych ludzi w Europie, właściciela kopalni węgla kamiennego, hut cynku, majątków ziemskich. Mała Joasia ujęła Karola Godullę – schorowanego samotnika i pracoholika swoją bezpośredniością i prostotą – zapewnił jej wykształcenie, otoczył swoją opieką, a w efekcie końcowym w swoim testamencie przepisał na nią swój potężny majątek.
Od tej pory okrzyknięto ją „Śląskim Kopciuszkiem”. Zapis w testamencie, iż w przypadku, gdyby 6 letnia wówczas dziewczynka zmarła bezpotomnie majątek mieli odziedziczyć siostrzeńcy Godulli przysporzył jej kłopotów. Obawiając się o bezpieczeństwo ukryła się w klasztorze gdzie kontynuowała naukę. W 1858 roku 16-letnia Joanna po uzyskaniu tytułu szlacheckiego poślubiła Reichsgrafa Hansa Ulricha Schaffgotscha, z którym doczekała się czwórki potomstwa. W 1859 nabyli pałac w Kopicach, który przebudowano w latach 1863-1897. Joanna w ciągu swojego życia pomnożyła majątek Godulli siedmiokrotnie – angażowała się w wiele inicjatyw społecznych. Pałac w Kopicach był własnością Schaffgotschów do 1945 roku. O ile II wojna światowa obeszła się z nim łaskawie, o tyle w połowie lat pięćdziesiątych rozpoczęło się regularne szabrowanie, po czym w 1956 roku został podpalony i ogromnie zniszczony -od tego czasu niestety latami niszczał zaniedbany i niewłaściwie zabezpieczany. Na szczęście szkielet pałacu przetrwał. W 2022 roku Pałac nabył Pan Joachim Wiesiollek, któremu dobro tego zabytku mocno leży na sercu. To nie pierwszy tego typu obiekt w jego rękach - od ponad siedmiu lat zarządza Pałacem w Żyrowej, któremu udało się przywrócić dawny blask.

Pan Joachim chciałby wpierw zabezpieczyć pałac - wzmocnić konstrukcję, wykonać nowe stropy. Udało mu się na ten cel pozyskać fundusze z Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Władze województwa opolskiego przekazały również środki na renowację mauzoleum. Następnym krokiem będzie zadaszenie pałacu. Dalsze prace będą jednak zależeć od możliwości finansowych i technicznych. Właściciel dokłada wszelkich starań by ocalić ten zabytek i zachować dla przyszłych pokoleń.

Organizacja wydarzeń na ten moment na terenie obiektu jeszcze niestety nie jest możliwa, trwają prace zabezpieczające.

Pomagamy ratować i promować zabytkowe polskie budowle. Zapraszamy do współpracy.
Herb idei
Menu
O fundacjiStatutKontaktWESPRZYJ NAS
Nasze obiekty pod opieką znajdują się w menu głównym.
Dane fundacji 
Fundacja Polskie 
Pałace na Źródle 
al. Jana Pawła II 43A/37B 
01-001 Warszawa
Dowiedz się więcej:
crossmenu