Od tej pory okrzyknięto ją „Śląskim Kopciuszkiem”. Zapis w testamencie, iż w przypadku, gdyby 6 letnia wówczas dziewczynka zmarła bezpotomnie majątek mieli odziedziczyć siostrzeńcy Godulli przysporzył jej kłopotów. Obawiając się o bezpieczeństwo ukryła się w klasztorze gdzie kontynuowała naukę.
W 1858 roku 16-letnia Joanna po uzyskaniu tytułu szlacheckiego poślubiła Reichsgrafa Hansa Ulricha Schaffgotscha, z którym doczekała się czwórki potomstwa. W 1859 nabyli pałac w Kopicach, który przebudowano w latach 1863-1897. Joanna w ciągu swojego życia pomnożyła majątek Godulli siedmiokrotnie – angażowała się w wiele inicjatyw społecznych.
Pałac w Kopicach był własnością Schaffgotschów do 1945 roku. O ile II wojna światowa obeszła się z nim łaskawie, o tyle w połowie lat pięćdziesiątych rozpoczęło się regularne szabrowanie, po czym w 1956 roku został podpalony i ogromnie zniszczony -od tego czasu niestety latami niszczał zaniedbany i niewłaściwie zabezpieczany. Na szczęście szkielet pałacu przetrwał.
W 2022 roku Pałac nabył Pan Joachim Wiesiollek, któremu dobro tego zabytku mocno leży na sercu. To nie pierwszy tego typu obiekt w jego rękach - od ponad siedmiu lat zarządza Pałacem w Żyrowej, któremu udało się przywrócić dawny blask.